• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Віртуальні виставки

Історія Тростянеччини на сторінках книг

Повернення до історії рідного краю, до джерел народної культури пояснюється бажанням багатьох людей пізнати майбутнє. І в цьому нам допомагають місцеві краєзнавці своїми творами. Ось і нещодавно в дар до КЗ «Тростянецька РЦБС» надійшли цікаві видання:

Овчаренко, О.П.; Кіяшко, І.А.

Короткий нарис з історії села Станової. – Суми, 2004.-148с.

книга У книзі «Короткий нарис з історії села Станової» вперше з малодоступних книжкових видань та архівних фондів краєзнавцями Олексієм Овчаренком та Іваном Кіяшком подається краєзнавче дослідження села.

Книга складається з 5 розділів:

Дореволюційний період;

Післяреволюційний період;

Період Великої Вітчизняної війни (1941-1945 років);

Післявоєнний період;

Розпад СРСР та створення України.

Цей нарис дозволяє нинішнім і прийдешнім поколінням побачити історію с. Станової, його минуле, вікопомні події, справи пращурів, усвідомити доцільність творимого та збереження здобутого, його розбудови.

Кіяшко, І.А.

Станова на тлі історії рідного краю. – Суми, 2004. – 264с.

книги

У повісті І.А. Кіяшка, розповідається про історичне місце населеного пункту на терені української держави, про етнографічну спадщину, залишену нащадкам попередніми поколіннями. Дуже цікавий розділ повісті «Люди твої, Станова», де автор, починаючи з 1859 року, характеризує склад людей в Становій, надає відомості про створення сімей, родів, про їх розквіт чи занепад.

Штанов, І.І.

Нектар життя: лірика; мисливські та рибальські пригоди. – Суми, 2011. – 116 с.

книгу Іван Штанов – скульптор, поет, уродженець Станової. З самого дитинства закохався у чарівну красу природи села і цю любов несе через усе життя. У збірці «Нектар життя» не просто віршовані рядки, а сконцентрована доля людини, що вмістила в собі складне й неоднозначне: драматичні роки повоєнного дитинства, драматичну та своєрідну ускладнену юність, творчу зрілість. Щира поезія талановитого скульптора і самобутнього митця змушує замислитись над сенсом нашого буття:

Чарівна ти моя Станова,

Мій останній і вічний притулок!

Уже сива моя голова,

Та любов не втрачає ґатунок.

(Вірш «Станова»)

Слобожанщина. Альманах літераторів Сумщини. Вип. 16. – Суми, 2011. – 184 с.

книгу

Шістнадцятий випуск Альманаху «Слобожанщина» приурочений 140-річчю від дня народження Лесі Українки. Досліджуються зв’язки Лесі Українки з сіверянсько-слобідським краєм та його людьми, драматургія славетної поетеси, йдеться про діяльність її музею у Косівщинській школі на Сумщині. Подано твори письменників Лесиного краю.

Зимові свята та обряди

Віртуальний світ виставки

«Зимові свята та обряди»

Обрядовість зимового циклу (текстова інформація)

Як відомо, основою народного календаря, на відміну від астрономічного, чи елітарного, був вегетаційний рік. Серед сучасних церковних дат, точкою відліку зимового циклу є день Введення в храм Пресвятої Богородиці (4 грудня). З цього дня у хліборобському розумінні починає спочивати земля, яку не можна копати лопатою аж до Благовіщення (7 квітня). До Введення дівчата та молодиці повинні були закінчити тіпати чи терти льон і коноплі. Хто не впорається вчасно з цією роботою, накличе влітку «бурю на поля», а на себе - зневагу людей. Існувало повір’я, що в цей день надзвичайно активною є різна «нечиста сила», особливо відьми, які можуть чаклунськими діями відібрати молоко у корів. Введення в народі ще називали «Видінням». Це зумовлено народним віруванням, згідно з якими Бог у цей день відпускає душі померлих подивитися на своє тіло.

З днем пам’яті великомучениці Катерини (7 грудня) пов’язувалися звичаї «кликати Долю», ворожити на щасливе заміжжя. Робили це переважно дівчата. Вони сходилися до однієї з хат чи до хати, де зимовими вечорами влаштовувались вечорниці. Багато ворожінь на щасливе заміжжя долучалося і до дня пам’яті апостола Андрія Первозваного (13 грудня).

Різними обрядовими дійствами відзначали в народі церковні свята пророка Наума (14 грудня), мучениці Варвари (17 грудня), преподобного Сави (18 грудня), Миколи Чудотворця (19 грудня), святої Анни (22 грудня). Те, що у Введенні чи наступних святах зимового циклу виражено лиш у зародку, найповніше розкривається в обрядових дійствах, пов’язаних з Різдвяними святами. До Різдва готувалися заздалегідь - ще від дня Спиридона (25 грудня). Мили і прибирали в хатах, упорядковували в хлівах, білили, прали, заготовляли дрова і корм для худоби. Уранці 6 січня господар або господиня (залежно від місцевості) розкладали в печі вогонь дровами, які відкладали по одному поліну щоденно, починаючи від дня Спиридона.

Вечір під Новий рік (13 січня) називали «другою колядою», або «Щедрим вечором», або «щедрухою». Очевидно, «Щедрим» його вважали через те, що до вечері під Новий рік подавали більше м’ясних страв, яких не вживали на Святвечір. За ці вітання щедрувальників щедро обдаровували. Уранці на Новий рік (день, присвячений Василію Великому) ходили по хатах «посівальники». З водою пов’язані обряди, приурочені до дня Богоявления, Йордану, або Водохрещ (19 січня), як називали цей день у народі. Після ранкового урочистого богослужіння в церкві про­цесія вирушала до річки чи водоймища. Місце водосвяття прикрашали ялинками. Тут попередньо прорубували ополонки, ставили з криги хрест. Під час відправи дехто вмивався водою.

У зимовому циклі простежується двочастинна структура давньої обрядовості: зустріч - проводи. Зустріччю предків починалися найважливіші зимові свята (Свят-вечір), а закінчувались проводами (Водохрещ ). Недаремно всі вечори поміж цими двома датами вважалися в народі і святими, і страшними. Умовно завершував зимовий цикл святкових дат, за сучасним церковним календарем, день Петра Вериги. З ним народне повір’я пов’язувало прикмети, за якими визначали настання весни, передбачали, яке буде літо.

Отже, з-поміж усіх церковних дат, які припадали на зимову пору, найважливіше значення мав період від Свят-вечора до Водохрещ. У ньому було найбільше обрядових дійств, якими намагалися забезпечити здоров’я, щастя і достаток. Переважна більшість із них була спрямована на вшанування покійних предків .

Використана література

1. Обрядовість зимового циклу // Українське народознавство : навч. посібник / за ред. С.П. Павлюка. - К., 2006. - С. 122-132.

2. Українське народознавство : навч. посібник / за ред. С.П. Павлюка ; передм. М.Г.Жулинського. - 3-тє вид., випр. - К. : Знання, 2006. - 568 с.

Електронні ресурси

Українські культурні дослідження : експериментальна веб - сторінка науковців українського центру культурних досліджень

[З історії святкування Нового року]

Каже грудень: «Не впаду

на слизькому я льоду».

Каже січень: «Я синиччин

спів за хатою знайду».

Каже лютий: «Я до рути

стежку в весну прокладу».

(Василь Діденко. Зимові місяці)

Українське народознавство [Текст] : навч. посібник / за ред. С.П. Павлюка ; передм. М.Г. Жулинського. - 3-тє вид., випр. - К. : Знання, 2006. - 568 с. ISBN 966-346-102-0

Представлені результати колективної праці, що містить відомості про формування й розвиток української нації, етнічну територію та етнографічне районування, багатовіковий досвід і традиції духовної та матеріальної культури українського народу.

Для учнів старших класів загальноосвітніх шкіл, ліцеїв, гімназій, вчителів, абітурієнтів, студентів та викладачів вищих навчальних закладів.

Круглый год. Русский земледельческий календарь / Сост., вступ. ст. и прим. А.Ф. Некрыловой., Ил. Е. М. Белоусовой. – М.: Правда, 1989. – 496 с.

В сборник вошли народные приметы, пословицы, поговорки, описания сельскохозяйственных работ, игр, гаданий, обрядовых действ, связанных со всеми временами года.

Українці: Свята. Традиції. Звичаї / Уклад. І. Коверець. – Донецьк: Альфа-Прес, 2004.-304 с. ISBN 966-8510-08-9

У книзі висвітлено національні особливості українських свят, традицій, звичаїв і пов’язаних з ними атрибутики, символіки – з давніх часів до наших днів, розкрито багатство, образність, співучість української мови. Книга розрахована на всіх, кого цікавить духовне надбання українського народу, важливою складовою частиною якого є традиційно-побутова культура.

Українська минувшина: Ілюстрований етнографічний довідник. - 2-е вид. / А.П. Пономарьов, Л.Ф. Артюх, Т.В. Косміна та ін. - К.: Либідь, 1994. – 256 с.; іл. ISBN 5-325-00592-8

Ця книга – своєрідна енциклопедія традиційної культури та побуту українців. Стислі, але ємкі відомості про забуті способи ведення господарства, хатнє начиння, народну моду, кулінарію, медицину, звичаї та обряди, демонологію тощо. Для етнографів, істориків, мистецтвознавців, фольклористів, усіх, хто прагне відродити національну спадщину.

Потапенко, О.І., Кузьменко, В.І.

Шкільний словник з українознавства. [Текст] / О.І. Потапенко, В.І. Кузьменко. - К.: Укр. Письменник, 1995.-291 с. ISBN 5-333-01444-2

У словнику подано найбільш важливу і необхідну інформацію з українознавства, яка розкриває особливості національного характеру, світогляду, психології українського народу, його побуту і трудової діяльності, його родовід й історико-культурний досвід, національні традиції, звичаї, обряди, вірування, символіку тощо.

Для учнів, батьків, а також для всіх, хто прагне прилучитися до духовних скарбів українського народу.

І.1. Свята та народні звичаї місяця грудня в обрядовості

зимового циклу

Грудень землю трудить і хату студить.

Грудень - не брат, а холоднеча - не сестра.

Грудень око снігом радує, а вухо морозом рве.

Смутний грудень, як прийде студень.

(Народна мудрість)

Воропай, О.

Звичаї нашого народу [Текст] : етнограф. нарис / Олекса Воропай ; худож.-оформлювач Л.Д. Киркач-Осипова. - Х. : Фоліо, 2004. - 508 с. ISBN 966-03-2569-X

Як готувалися до Свят-вечора і як зустрічали Різдво Христове, як гуляли Масляну і як поводилися у Великий піст, як святкували Великдень і які розваги припадали на Івана Купала - про це йдеться у виданні, яке знайомить з багатим і різноманітним світом народних звичаїв, за якими жили українці з давних-давен до нашого часу.

Кислашко, О.

Православні свята та народні звичаї [Текст] / Олександр Кислашко, Ярослав Кислашко. - К. : Грамота, 2003. - 152 с. - (Сер. «Духовна грамота») ISBN 966-8066-09-Х

У книжці висвітлено історію свят Православної Церкви і народні звичаї та обряди, які стосуються цих свят.

Для педагогів, школярів, учнів професійно-технічних закладів та всіх, хто відкриває серце до Бога.

Сапіга, В.К.

Українські народні свята та звичаї [Текст] / В.К. Сапіга. - К. : Знання України. - 1993. - 112 с.

ISBN 5-7770-0582-9

У запропоновану книгу «Українські народні свята та звичаї» - український народний календар - увійшли описи народних свят, забав, ворожінь, обрядових дійств, прикмет, а також приповідки, прислів’я, тексти пісень, пов’язаних з проведенням сільськогосподарських робіт.

Книга, розрахована на широке коло читачів.

І.2. Обрядовість січневого циклу

Січень з груднем прощається,

а на лютий очі косує.

Січи не січи, коли я на печі.

У січні сніг січе вітрами, а пияк

стучить зубами.

(Народна мудрість)

Скуратівський, В.

Дідух. Свята українського народу [Текст] : [укр. нар. календар] / Василь Скуратівський. - К. : Освіта, 1995. - 272 с. ISBN 5-330-02487-0

У запропоновану книгу «Дідух» - український народний календар - увійшли описи народних свят, забав, ворожінь, обрядових дійств, прикмет, а також приповідки, прислів’я, тексти пісень, пов’язаних з проведенням сільськогосподарських робіт.

Книга, розрахована на широке коло читачів.

Сосенко, К.

Різдво-Коляда і Щедрий Вечір [Текст] : культ. оповідь / Ксенофонт Сосенко. - К. : Укр. письменник, 1994. - 286 с. SBN 5-333-01426-4

Культурологічна оповідь вводить в світ зимових народних свят Різдво-Коляда і Щедрий Вечір.

Книга, написана видатним вченим-етнографом і церковним діячем Ксенофонтом Сосенком. Матеріал, яким оперує автор, відкриваючи праглибини українського народознавства, викликає нині особливий інтерес у читачів нової України.

Лозко, Г.

Коло Свароже. Відроджені традиції [Текст] / Галина Лозко. - К. : Укр. письменник, 2005. - 222 с.

ISBN 966-579-139-7

У книзі розповідається про значимість народних звичаїв та обрядів, пов’язаних з календарем. Кількаразові зміни літочислення впродовж двох останніх тисячоліть зруйнували основи природного астрономічного календаря, за яким жили наші давні Предки. Галина Лозко вперше в Україні порушила проблему реконструкції дохристиянського календаря Київської Русі.

Скуратівський, В.Т.

Вінець. [Текст] / В.Т. Скуратівський. – К.: Вид-во УСГА, 1994.-240 с., (12) арк. Іл. ISBN 5-7987-0362-2

У цю книгу увійшли описи народних свят, забав, ворожінь, обрядових дійств, прикмет, а також приповідки, прислів’я, тексти пісень, пов’язаних з проведенням сільськогосподарських робіт. Книга розрахована на широке коло читачів.

І.3. Свята та обряди лютого місяця

Лютий виганяє ковалів з гути.

Лютий - гостро кутий.

Лютий - місяць вітрів і кривих шляхів.

Лютневі прикмети:

метелиці та замети.

(Народна мудрість)

Воропай, О.

Звичаї нашого народу [Текст] : етнограф. нарис / Олекса Воропай. - К. : Велес, 2005. - 528 с.

ISBN 966-8263-16-2

Це неординарний опис народно-календарних звичаїв, вірувань і уподобань українців. Праця розподіляється на чотири частини: "Зима", "Весна", Літо , "Осінь , в окремій праці розповідається про одяг українців.

Книга розрахована на широке коло читачів. Її матеріали можуть бути використані для проведення обрядів, підготовки свят, а також вчителями та учнями на уроках з народознавства.

Скуратівський, В.

Дідух. Свята українського народу [Текст] : [укр. нар. календар] / Василь Скуратівський. - К. : Освіта, 1995. - 272 с. ISBN 5-330-02487-0

У запропоновану книгу «Дідух» - український народний календар - увійшли описи народних свят, забав, ворожінь, обрядових дійств, прикмет, а також приповідки, прислів’я, тексти пісень, пов’язаних з проведенням сільськогосподарських робіт.

Книга, розрахована на широке коло читачів.

І.4. Обрядові пісні зимового циклу

Щедрівочка щедрувала,

до віконця припадала:

- Чи ти, тітко, наварила,

чи ти, тітко, напекла?

Неси мені до вікна…

(Українська народна пісня)

Українське Різдво на Мараморощині [Текст] / упоряд. О. Бевка. – К.: Етнос, 2008. – 384 с.: іл. – (Фольклор української діаспори). – Укр. ISBN 966-522-235-Х

У збірнику подано фольклорні твори українського населення Мараморощини (Румунія), зокрема колядки, віншування, побажання тощо – архаїчний та усталений вид народної творчості, яка ще побутує в мараморському етноареалі, де живуть українці.

Щедрий вечір [Текст]: Колядки, щедрівки, засівалки. – К.: Республ. Центр духовної культури, 1992.-36 с. ISBN 5-7770-0583-7

У цій книзі представлено тексти колядок, щедрівок, засівалок. Книга, розрахована на широке коло читачів.

Народні пісні з батьківщини Івана Франка [Ноти] / зібрав та упоряд. В. Сокіл ; худож. оформ. Л.І. Чабана. - Л. : Каменяр, 2003. - 407 с : мал. - (Національна Академія Наук України. Ін-т народознавства) ISBN 5-7745-0983-4

У книзі представлено твори різних пісенних жанрів, значна частина їх подається з мелодіями.

Для фольклористів, літературознавців, лінгвістів, етномузикологів, викладачів і студентів вищих навчальних закладів, учителів та учнів шкіл, для тих, хто цікавиться народною піснею.

ІІ. Список використаної літератури

1. Українське народознавство [Текст] : навч. посібник / за ред. С.П. Павлюка ; передм. М.Г. Жулинського. - 3-тє вид., випр. - К. : Знання, 2006. - 568 с. ISBN 966-346-102-0

2. Круглый год. Русский земледельческий календарь / Сост., вступ. ст. и прим. А.Ф. Некрыловой., Ил. Е. М. Белоусовой. – М.: Правда, 1989. – 496 с.

3. Українці: Свята. Традиції. Звичаї / Уклад. І. Коверець. – Донецьк: Альфа-Прес, 2004.-304 с. ISBN 966-8510-08-9

4. Українська минувшина: Ілюстрований етнографічний довідник. - 2-е вид. / А.П. Пономарьов, Л.Ф. Артюх, Т.В. Косміна та ін. - К.: Либідь, 1994. – 256 с.; іл. ISBN 5-325-00592-8

5. Потапенко, О.І., Кузьменко, В.І.

Шкільний словник з українознавства. [Текст] / О.І. Потапенко, В.І. Кузьменко. - К.: Укр. Письменник, 1995.-291 с. ISBN 5-333-01444-2

6. Воропай, О.

Звичаї нашого народу [Текст] : етнограф. нарис / худож.-оформлювач Л. Д. Киркач-Осипова / Олекса Воропай. - Х. : Фоліо, 2004. - 508 с.

7. Кислашко, О.

Православні свята та народні звичаї [Текст] / Олександр Кислашко, Ярослав Кислашко. - К. : Грамота, 2003. - 152 с. - (Сер. «Духовна грамота»).

8. Сапіга, В.К.

Українські народні свята та звичаї [Текст] / В.К. Сапіга. - К. : Знання України. - 1993. - 112 с.

ISBN 5-7770-0582-9

9. Скуратівський, В.

Дідух. Свята українського народу [Текст] : [укр. нар. календар] / Василь Скуратівський. - К. : Освіта, 1995. - 272 с. ISBN 5-330-02487-0

10. Сосенко, К.

Різдво-Коляда і Щедрий Вечір [Текст] : культ. оповідь / Ксенофонт Сосенко. - К. : Укр. письменник, 1994. - 286 с. SBN 5-333-01426-4

11. Лозко, Г.

Коло Свароже. Відроджені традиції [Текст] / Галина Лозко. - К. : Укр. письменник, 2005. - 222 с.

12.Скуратівський, В.Т.

Вінець. [Текст] / В.Т. Скуратівський. – К.: Вид-во УСГА, 1994.-240 с., (12) арк. Іл. ISBN 5-7987-0362-2

13. Скуратівський, В.

Дідух. Свята українського народу [Текст] : [укр нар. календар] / Василь Скуратівський. - К. : Освіта, 1995. - 272 с.

14. Народні пісні з батьківщини Івана Франка [Ноти] / зібрав та упоряд. В. Сокіл ; худож. оформ. Л.І. Чабана. - Л. : Каменяр, 2003. - 407 с : мал. - (Національна Академія Наук України. Ін-т народознавства) ISBN 5-7745-0983-4

15. Українське Різдво на Мараморощині [Текст] / упоряд. О. Бевка. – К.: Етнос, 2008. – 384 с.: іл. – (Фольклор української діаспори). – Укр. ISBN 966-522-235-Х

16. Щедрий вечір [Текст]: Колядки, щедрівки, засівалки. – К.: Республ. Центр духовної культури, 1992.-36 с. ISBN 5-7770-0583-7

Захопливий світ фантастики

Сьогоднішня література просто не мислима без такого жанру,як фантастика.

Багато з нафантазованого письменниками в минулому,стало сучасною дійсністю сьогодні.

Світ книг Марини та Сергія Дяченків - дивовижний,сповнений незбагненних таємниць і фантастичних пригод , і разом з тим повний любові , доброї та красивої магії .

ДяченкиМ.таС.Армагед – дом:роман. – Х.:Фоліо, 2012

фантастика Людство розвивається , освоює нові простори , але проходить приблизно 20 років і все…настає мрига . Тобто апокаліпсис . Шанс вижити є – там , де багато людей , з’являться Ворота . Якщо встигнеш пройти через них – ти врятований . Якщо ні – вижити під час мриги неможливо .

Час чергової мриги наближається . Коли і де відкриються Ворота – точно не знає ніхто . Боротьба за існування починається .

ДяченкиМ.таС.Пандем:роман. – Х.:Фоліо,2012

фантастика Кожна людина хоч раз у житті відчувала , що її хтось покликав . Покликав зсередини…Пандем – що воно ( він , вона ) ? Ніхто не знає, звідки він прийшов , ніхто не розуміє, що йому потрібно . Але він є, і є майже повсюди, він розмовляє з людьми . Зсередини. Реальність починає мінятися, в одній лікарні одужали всі безнадійно хворі пацієнти , цивілізація йде по шляху прогресу Та цей «співрозмовник» починає змінювати світовідчуття людей . Це добре чи погано, і взагалі, що принесе людству прихід Пандема – добро чи зло? Це кожен має вирішити сам

ДяченкиМ.таС.Печера:роман.-Х.:Фоліо,2012

фантастика Дія роману відбувається в місті, в якому немає злочинців і замків на дверях Ідеальний варіант суспільства ? Так, але тільки на перший погляд. Тому що свідомість мешканців цього міста розділена. Удень вони живуть у реальності, яка регулюється звичайними нормами і правилами . А вночі до їх «послуг» Печера – світ поза свідомості, який наповнений дивними і жорстокими створіннями. Прокидаючись зранку, мешканці міста розуміють, що у світі Печери вони реалізують усі свої потаємні бажання, які заборонені у світі реальному. Але де проходить межа між світами? І чи є вона взагалі ?...

ДяченкиМ.таС.Самум:роман.-Х.:Фоліо,2012

фантастикаВона - сучасна відьма-авантюристка, ворожить і знімає причину та вроки, проте вірить тільки в гроші. Він – демон, що вселився в неї.

Вона – одержима. Він- жорстокий хазяїн.

Двоє ненавидять одне одного і пов’язані спільною місією. Варто хоч раз помилитися, спізнитися, схибити - і відьма, і демон опиняться в пеклі.Однак у такій важкій справі помилка- це тільки спрва часу…

ДяченкиМ.таС.Цифровий …:роман.-Х.:Фоліо,2012

фантастикаАрсен Сніжицький, чотирнадцять років. Це в реалі. Але реальне життя його не дуже цікавить. Арсен – геймер, природжений геймер, для якого гра – і є життя .У грі він майже всемогутній Міністр, у якого є влада і гроші. Та влади і грошей завжди на всіх не вистачає, як в реалі, так і в грі. І Міністр програв, був страчений прилюдно на головній площі віртуального міста…

Це кінець ?... Це тільки початок , початок нової гри .

Максим – преферансист з нічного Інтернет – клубу . Максим може все ,майже все , причому в реальному житті . Чи все ж таки в грі ?... Так чи інакше, Арсен починає співпрацювати з Максимом. Велика Гра починається …

Це лише деякі твори Марини та Сергія Дяченків, які є у районній бібліотеці . Для любителів творів фантастичного жанру є з чого вибрати .

«Горить моє серце…»

Віртуальна виставка

на основі епістолярію Лесі Українки

(до 100-річчя з дня смерті поетеси)

Леся Українка

Душа моя плаче,

душа моя рветься,

Та сльози не кинуть

потоком буйним…

Вступ

Епістолярій Лесі Українки є унікальним літературним документом. Її листи цікаві з різних поглядів, оскільки є й інформаційно насиченими, і емоційними, і щирими, і трохи іронічними. Це особиста «країна» письменниці, яку вона так ревно берегла від сторонніх очей.

Листування займає осібне місце в спадщині Лесі Українки. Через листування Леся Українка підтримувала зв’язки не тільки з рідними, знайомими, друзями, а з цілим літературним і мистецьким світом. В окремі дні вона писала до десяти листів і, незважаючи на це, як сама зазначала, залишалася «в довгу» у своїх кореспондентів. Кожен лист доносить до нас думки, почуття, настрої, які поетеса переживала в конкретний момент. Усі вони глибокі, щирі, безпосередні.

Сьогодні епістолярна спадщина Лесі Українки складає понад 750 листів, і можливості виявлення їх ще далеко не вичерпані.

Наявна епістолярна спадщина Лесі Українки – це листи до осіб, що складали найближче родинне (мати, батько, брати, сестри, родина М. П. Драгоманова, тітка Олена Антонівна Тесленко-Приходько) та літературне оточення (І. Я. Франко, М. І. Павлик, О. Ю. Кобилянська, В. С. Стефаник, Н. Кибальчич, О. С. Маковей, М. М. Коцюбинський, Б. Д. Грінченко, Х. О. Алчевська, М П. Старицький, В. М. Гнатюк, Ф. М. Колесса, А. Ю. Кримський та інші).

Зараз відомо понад сорок адресатів Лесі Українки, листи до яких зібрані частково. Так, із листування з М. М. Коцюбинським виявлено лише три листи. Активно листувалася письменниця з редактором журналу «Жизнь» В. О. Поссе, з критиком П. М. Ге. Відомо, що Леся Українка листувалася з соціал-демократом П. Л. Тучапським, із пропагандистом С .К. Мержинським, з товаришкою дитячих літ Марією Биковсьькою (Бєляєвою), з учителем гімназії С. Френкелем. Писала Л. П. Косач листи до «Русского тетрального общества» в Москву, до редакції журналів «Вести Европы», «Мир Божий», «Русская мысль», в які вона слала свої статті. Мабуть, назавжди втрачено значну частину листів до брата Михайла і його дружини О. Є. Судовщикової. Тривають розшуки листів Лесі Українки до Антона Ляхоцького, Климента Квітки та ін.

Користувачам сайту Тростянецької районної бібліотеки пропонується віртуальна виставка, в якій, окрім перегляду джерел по епістолярію Лесі Українки, подаються уривки листів поетеси, згрупованих за розділами «Листування Лесі Українки з родиною», «Лариса Косач у спілкуванні з друзями, літераторами, громадськими діячами». Запропоновані уривки листів мають на меті показати читачам сайту, якою Леся Українка була у спілкування з рідними, друзями, колегами. В листах вона ділилася творчими планами, аналізувала своє життя, свою роботу, згадувала близькі серцю місця (Волинь), і взагалі була щирою, зрозумілою, доброю людиною.

Повний матеріал віртуальної виставки "Горить моє серце..." знаходиться тут

НОВИНКИ КРАЄЗНАВЧОЇ ЛІТЕРАТУРИ - 2014

Терещенко,М. Перший олігарх: Михайло Іванович Терещенко (1886-1956).-

Київ,2012.

/Files/images/1.JPG Ця надзвичайна книжка написана прямим нащадком легендарного роду Терещенків Мішелем. Автор спробував подивитися на події кінця ХІХ- першої половини ХХ століття очима свого діда — Михайла Івановича Терещенка. У книзі описані перипетії життя цієї блискучої людини, що у 31 рік була власником одного з найбільших статків Російської імперії, депутатом Державної думи Росії, міністром фінансів , а тоді — іноземних справ у Тимчасовому уряду після Лютневої революції 1917 року. Він втратив усе, але спромігся почати своє життя з чистого аркуша і, перебуваючи в еміграції, став одним із найшанованіших фінансистів світу. Крім того, ця книжка про родину, яку без перебільшення можна назвати взірцем працьовитості, щедрості й турботи про слабких і знедолених, про родину добродійників і меценатів, що подарували своїй країні лікарні і притулки для сиріт та інвалідів, університети і театри, картинні галереї і храми.

/Files/images/2.JPGКарнацевич, В. Битва під Конотопом.- Київ, 2012

Битва під Конотопом,в якій українська армія під проводом гетьмана Івана Виговського разом з кримськими татарами перемогла московське військо, довгий час була однією з найтаємних сторінок історії України. Часи змінилися, та запитання з приводу того, що саме відбулося влітку 1659 року і які були наслідки тієї битви, причини того, чому українцям не судилося розвинути успіх, і досі хвилюють істориків і тих, хто не байдужий до минулого рідної Батьківщини...

/Files/images/3.JPGВечерський, В.; Бєлашов,В. Глухів.- Київ, 2012

Автори книги, відомі фахівці з історії та архітектури, об'єктивно поціновують історично-культурну спадщину давнього Глухова як основу його майбутнього розвитку, розкривають значення глухівського періоду української історії, висвітлюють досі ще не з'ясовані в історіографії питання.

.

.

/Files/images/4.JPG/Files/images/5.JPGСміян, І. Що нам прийдешнєє готує... ( частина восьма) ; На все ти, Боже, дай пораду ( книга дев'ята).- Тернопіль.- 2012

Іван Семенович Сміян - доктор медичних наук, професор, член- кореспондент АМН України, наш земляк, який народився у селі Білка. Автобіографічне видання вміщує інформацію про життєвий шлях Івана Семеновича, його роздуми про сучасність, сьогодення медицини. Книги вміщують багато світлин. Свої роздуми автор стверджує віршами відомих поетів.

/Files/images/7.JPGШелестюк, В. Запах землі: вірші.- Тростянець , 2012

Книга “Запах землі”- посмертне видання поезії Володимира Шелестюка, яке вийшло за сприяння Володимира та Олега Шелестів.

До збірки увійшли поезії, поема “Круглий двір” та новела “Пиріжки в серпневу ніч”.

НОВИНКИ КРАЄЗНАВЧОЇ ЛІТЕРАТУРИ - 2015

Єпіфанов.А.О., Макаренко,М.П. Сумщина. Економіка і суспільство [Текст]/ Анатолій Єпіфанов, Михайло Макаренко.- Суми: ВВП «Мрія -1»,ТОВ 2015.- 204 с.

/Files/images/445.JPG

«Сумщина .Економіка і суспільство» - цю книгу її автори Анатолій Єпіфанов і Михайло Макаренко підготували до 75 –річчя Сумської області. У ній подано матеріали досліджень основних показників виробництва базових галузей нашого регіону від часу його утворення - 10 січня 1939 р. і дотепер.

Герасименко,Т.М. Самотність серед натовпу, як дзвін [Текст]/ Т.М.Герасименко.- Суми: ВВП «Мрія -1»ТОВ, 2010.- 96 с.

/Files/images/51.JPG

Назвою цієї збірки могла б стати інша, простіша – «Вибрані поезії». Образно кажучи, до неї ввійшли не ті вірші, які обрала авторка,- швидше ті, які обрали її. Принаймі, ті, що не потьмяніли з часом і досі багато значать для неї.

Геренко,С.В. Прощальне танго моєї журналістики [ Текст]: спогади; роздуми; публікації / С.В.Геренко.- Суми: ФОП Наталуха А.С., 2010.-304 с.

/Files/images/31.JPG

Нова книга Світлани Геренко – окремі миттєвості своєрідного підсумку журналістської роботи з юних літ і донині.

Часто до запланованих статей, роздумів, інтерв’ю, репортажів автора додавалися теми несподівані, нестандартні. «Вітальня одкровень», «Світ сильний чоловіками»- розділи газетних матеріалів про тих, кого можна з повним правом назвати «Гордість Сумщини». У них представлені і спільні публікації Світлани Геренко та її доньки Олени Геренко, а також окремі розповіді Олени Геренко, що друкувалися в різних сумських виданнях. Кожен розділ книги цікавий, незабутній.

Луговський, А.В. І кожен день, як маленьке життя! [Текст]: поезія / А.В.Луговський.- Суми: ВВП «Мрія -1» ТОВ, 2010.- 48 с.

/Files/images/71.JPG

«І кожен день, як маленьке життя!» - чергова книга члена Національної спілки письменників України Анатолія Луговського. Автор в образній, лаконічній формі намагається дати відповідь на «вічні» питання, осмислити сенс людського буття. Поет розмірковує про місце людини у природному середовищі і суспільстві, про трагічно - миттєву плинність часу, про незупинний поєдинок добра і зла.

Мироненко,В.С. У полум’ї свічі. Подих сьогодення [Текст]: поезії / В.С. Мироненко.- Суми: СВС Панасенко І.М., 2015. 144с.

/Files/images/212.JPG

«У полум’ї свічі. Подих сьогодення» - четверта книжка поетеси. В ній – філософське осмислення життя, його радощів і печалей, не простої долі свого роду і народу, його здобутків і втрат, нових викликів, які посилає нам початок третього тисячоліття. Це і продовження вічної теми інтимної лірики. Особливими як і завше в її творчості, є рядки про рідний край – Кролеветчину,її символи – рушники та фестиваль «Кролевецькі рушники».

Ромен, Л. Гаряча тиша Літа [ Текст]: тріолети; інтимна лірика / Людмила Ромен.- Суми: ВВП «Мрія -1» ТОВ, 2010.- 150с.

/Files/images/14556.JPG

«Гаряча тиша Літа» - чергова збірка інтимної лірики відомої української поетеси, лауреата літературної премії ім.. О.Олеся (2009) Людмили Ромен, якою вона продовжує дивувати, демонструючи вишукану тріолетну віршоформу. В ній поєдналися філософія давньоукраїнського світобачення та музика і барви краси Світу і людського щастя, кохання та вірності, внутрішня боротьба та біль душі в переплетіннях зради та Любові.

.

.

.

Царик, Ю.М. Спалених душ попелище [Текст]: мозаїчна повість / Ю.М.Царик.- Суми: ВВП «Мрія -1» ТОВ, 2010.- 208с.

/Files/images/337.JPG

Ця книжка відомого українського письменника Юрія Царика, як і попередні, відтворює передусім не зовнішній світ, в якому живе людина, а той невидимий, жорстокий і ламкий, який глибинно співіснує в ній. Виокреслюються твори про вбивчу реальність сьогодення, коли людська душа стала товаром, а підлість, продажність, бездуховність – зримими ознаками так званого цивілізованого суспільства , українського зокрема.

Кiлькiсть переглядiв: 1088

Коментарi