/Files/images/Записати3.PNGКожна бібліотека має свою історію виникнення і розвитку. На жаль, точний рік створення бібліотеки на території Тростянця невідомий. Але існує документ, який свідчить, що до революції (з 1890 р.) в одному приміщенні з казенною чайною була розташована єдина в Тростянці народна читальня з бібліотекою.

У 1874 році землі Тростянецького маєтку придбав промисловець Л.Е. Кеніг.

У 1904 році було створено Товариство для утримання бібліотеки службовців Тростянецького маєтку. Усе книжкове майно колишньої народної читальні (близько 6500 томів) перейшло в розпорядження товариства.

Товариство мало на меті дати можливість службовцям маєтку, а також стороннім особам, користуватися книгами, журналами, газетами та спеціальними виданнями. Для досягнення мети передплачували книги, журнали, газети, географічні карти, атласи, навчальні посібники.

Фонд товариства складався з одноразових пожертвувань грошима й книгами, плати за читання книг та журналів, зборів із читань, концертів та вистав, що давалися на користь бібліотеки.

Видача книг та інших видань велися за платню та на умовах визначених правилами, установленими загальними зборами і затвердженими місцевим губернатором. Членами товариства вважалися всі представники з числа службовців Тростянецького маєтку, що внесли платню, не менш, як за півроку. Вони ж мали право голосу в загальних зборах.

Справами товариства керували збори та правління. Кожні збори відкривав голова правління, який обирався з числа осіб, що не входили до складу посадовців бібліотеки.

/Files/images/Записати1.PNG1 січня 1905 року була відкрита бібліотека службовців Тростянецького маєтку. Бібліотека розмістилася в маленькій кімнатці «Круглого двору».

Тут розмістилися тільки тисяча томів ( згідно з каталогом, виданим у 1899 році). Потім, 1 травня, правління товариства знайшло можливість розмістити до 1900 томів. Бібліотека обслуговувала 92 абоненти.

Упродовж 1905 року було проведено 946 видач книг та 1509 номерів журналів.

У грудні 1905 року правління вирішило бібліотеку перевести в нове прекрасне приміщення (теперішнє приміщення ПДтаЮ).

Для бібліотеки був виділений перший поверх великого будинку. Книгосховище зайняло дві кімнати, великий читальний зал, який також слугував для проведення музичних та танцювальних вечорів.

Бібліотека спочатку існувала на добровільні пожертви грішми та книгами, а потім стала утримуватися на достатки товариства службовців Тростянецького маєтку. Крім членських внесків товариство отримувало щорічну допомогу від фірми Л. Е. Кеніга в розмірі 200 руб.

Фонд бібліотеки складав 8 тисяч томів, число абонентів – близько 90 чоловік.

У 1906 році фонд бібліотеки поповнився на 558 томів за рахунок пожертвувань та купівлі.

У 1923 році книжковий фонд становить 900 примірників. Бібліотека почала відроджуватися після буремних революційних подій: поповнювала книжковий фонд, обслуговувала читачів.

У роки Великої Вітчизняної війни бібліотека припинила свою роботу.

Після визволення Тростянця на території Тростянецького району діяли дві бібліотеки: районна та бібліотека в селі Білці.

Влітку 1944 року районна бібліотека почала обслуговувати працівників сільського господарства у колгоспі «Більшовик», землі якого знаходилися на околиці Тростянця.

Спочатку бібліотека була підпорядкована районному відділу освіти.

У 1945 році організовано відділ культури, який очолив учасник Великої Вітчизняної війни Ф.П.Гагін

У 1946 році бібліотечний фонд налічує 11622 книги із яких 1710 – художня література. Бібліотека стала єдиним місцем, де можна було культурно відпочити, почитати книгу, газету, зіграти в шахи, шашки. Її відвідувало 934 читачі.

У 1948 році районна бібліотека обслуговувала вже 1100 читачів, маючи книжковий фонд більше 12000 примірників. Почали вести інвентарні книги.

У 1950 році книжковий фонд районної бібліотеки становив 14 тисяч книг. Бібліотека обслуговувала вже 2227 читачів. Почали діяти відкриті доступи читачів до полиць з книгами.

У 1965 році районну бібліотеку очолила А.Т.Зайцева

/Files/images/stoichna_dovdka/Записати.PNG У 1967 році районні бібліотеки для дорослих та дітей переїхали в нове приміщення двоповерхового будинку за адресою вул. Миру.

Перший поверх займала дитяча бібліотека, другий – бібліотека для дорослих. Книжковий фонд становив понад 40 тисяч примірників.

У 1976 році в області реалізується Програма централізації бібліотек системи Міністерства культури.

Наказом обласного управління культури А.Т.Зайцева стала директором Тростянецької ЦБС.

У 1984 році бібліотечну систему очолила О.Б.Вчорашня.

/Files/images/Записати.PNG У 1989 році районні бібліотеки для дорослих та дітей переїхали в нове приміщення – перший поверх багатоповерхівки за адресою вул. 50 років СРСР. Це дало змогу розширити зону обслуговування.

З 1998 року по 2011рік колектив ЦБС очолювала К.П.Косар.

У жовтні місяці 2011 року відкрився Бібліо-інтернет для широкого загалу користувачів.

З квітня 2012 року директором ЦРБ стала Л.М.Єфремова.

На початку 2018 року Тростянецька центральна районна бібліотека змінила власника. Заклад передано за Рішенням 2 сесії 7 скликання від 22.12.2017 р. №124 «Про безоплатне приймання КЗ «Тростянецька ЦРБ» зі спільної власності територіальних громад сіл та міста Тростянецького району до комунальної власності Тростянецької міської ОТГ на баланс Тростянецької міської ради.

4 січня була змінена назва закладу та затверджений новий Статут зі зміною структури та загальної чисельності працівників закладу (Рішення 3 сесії 7 скликання від 04. 01. 2018р. № 186 "Про зміну назви та затвердження Статуту Комунального закладу Тростянецької міської ради "Тростянецька публічна бібліотека в новій редакції") згідно якого в структурі публічної бібліотеки працюють 5 нових бібліотек-філій, а саме: - дитяча бібліотека-філія - міська бібліотека-філія - - Смородинська бібліотека-філія - Кам'янська бібліотека-філія - Зарічненська бібліотека-філія

У зв'язку зі створенням Тростянецької міської територіальної громади, керуючись рішенням виконавчого комітету Тростянецької міської ради від 29. 01. 2021 р. №65 "Про безоплатну передачу майна бібліотек з балансу Тростянецької міської ради на баланс КЗ Тростянецької міської ради "Тростянецька публічна бібліотека", у власність Тростянецької ОТГ перейшло 17 сільських бібліотек. Відтепер бібліотечно-інформаційне обслуговування населення Тростянецької ОТГ здійснюють 23 бібліотеки: 19 сільських філій, 3 міські та Тростянецька публічна бібліотека на правах головної.

Кiлькiсть переглядiв: 639

Коментарi